F1 2017 Beta - İlk izlenimler

ekleyen Alparslan Saral


Tarih 16.06.2017 13:38


F1 2017 Beta - İlk izlenimler

Bir kaç gündür yoğun bir şekilde oynayarak denediğimiz F1 2017 oyununun beta sürümüyle ilgili görüşlerimizi yavaş yavaş toparlamaya başlıyoruz. İlk izlenim ve lig üyelerimizin tavsiyeleriyle Codema…

Bir kaç gündür yoğun bir şekilde oynayarak denediğimiz F1 2017 oyununun beta sürümüyle ilgili görüşlerimizi yavaş yavaş toparlamaya başlıyoruz.

İlk izlenim ve lig üyelerimizin tavsiyeleriyle Codemasters'a bildirdiğimiz aşağıdaki listeyi buradan paylaşmayı da uygun gördük. listeyi güncelleyerek devam edeceğiz sizlerde görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirseniz belki hep birlikte daha iyi bir oyunun ortaya çıkmasına katkıda bulunmuş oluruz.

Test Ortamı

GPU:    MSI GTX-1060 Gaming (Gaming Mode)
CPU:    INTEL I7-7700K (Normal mode)
RAM:    CORSAIR 16 GB 4200 mhz DDR4 (OC Mode)
Wheel:  Thrustmaster T300RS (T300 wheel, F1 add-on |normal and advanced mode|)


 • Artılar
  1. Downforce ve tutuş çok iyi. Ancak bunu yeni değişen F1 kurallarıyla açıklamalıyız sanırım.
  2. Apexlere giriş tutuşla birlikte büyük oranda değişmiş. Önceden oyunun genelinde olan önden kayma nedeniyle frenlemeyi bitirip apexe yönelmek gerekiyordu. Aksi taktirde sürücü çizgi kaybediyor veya daha fazla yavaşlamak zorunda kalıyordu. Şu anda tutunmanın artmasıyla araç yeterince yavaşlamadan apexe yönlendirilebiliyor ve frenleme virajın içine kadar yapılabiliyor. Bu daha gerçekçi bir sürüş deneyimi yaşatıyor.
  3. Kerb etkileri 2016 oyununda facia idi. Kerb üzerinde gazlama, frenleme, vites değiştirme neredeyse imkansız idi. 2017'de bu büyük oranda iyileştirilmiş. Örneğin viraj çıkışı kerblere temas çoğu pistte spin ile sonuçlanırken bu sorun giderilmiş görünüyor.
  4. Pist üstü temaslar daha gelişmiş görünüyor. Pist yüzey etkileri daha net hissediliyor.
  5. Pit limitörü harika. Büyük bir eksik giderilmiş.
  6. Debriyaj'ın ayrı bir tuş olarak ayarlara konuması çok iyi. Umarım gelecekte ayarlanabilir bir pedal atanabilir ve aracı kaldırmak tam simüle edilmiş olur.
  7. MFD kısayolları müthiş bir düşünce. Özellikle Thrustmaster F1 Wheel'i "Advanced Mode"da kullanamıyorduk artık bu mümkün. Böyle bir direksiyona sahip olunmasa bile klavye gibi araçlarda kısa yol ataması yapılarak ayar değiştirilebilecek.
  8. PC oyununa telemetri ayarlarının gelmesi iyi olmuş.
 • Eksiler
  1. İsteğe bağlı bir tepe aynası, özellikle kokpit dışı oynayanlar için çok faydalı olacaktır.
  2. Direksiyon eğer 900,1080 gibi yüksek açılara sahipse oyun dışından 360 veya daha düşüğe ayarlamak gerekiyor. Bazı oyunlarda olduğu gibi, oyun kendi içinden direksiyon açısını hesaplayabilse daha iyi olacaktır. Böylece diğer oyunlarla uyumluluk sağlanmış olacaktır. Sürekli direksiyon ayarı değiştirmemize gerek kalmaz.
  3. Boş vites tuşu. Spin, dışarı taşmalar gibi kazalarda veya acil durumlarda vitesi direkt boşa alacak bir tuş gerekiyor. Harika bir şekilde tüm viteslere tuş atanabilir yapılmış oyun ancak N vitesi ayarlanamıyor. 7 viteste spin atıp geri çıkabilmek için vites küçültmek büyük zaman kaybı. Multiplayer karşılaşmalarda özellikle.
  4. Yarış çizgiler önceki oyunlarda olduğu gibi gerçeğe nispetle hatalı ve yol koşullarından etkilenmiyor. Bunun oyun motoruyla ilgili olarak çözülmesi karmaşık bir konu olduğunu ve kolay çözülemeyeceğini düşünüyorum.
  5. Görüntü derinliği modern yarış oyunları kadar hala iyi değil maalesef. Bunun kolay çözülmesini beklemiyorum ancak Assetto Corsa'da kokpit içi görüntüde kendimi piste çok daha hakim hissediyorum. F1 2017'de ise, baş üstü kamera özellikle yakın mücadeleler için hala biraz daha iyi.
  6. Kerblerde tutunma iyileştirilmiş olmasına rağmen aşıldığı zaman yine spin atılıyor.
 • Sorunlar
  1. ​​​​​​​Yarış çizgilerinde frenleme noktası hesaplaması hatalı. Modern araçlar için fren noktası çok geç, klasik araçlar için çok erken.
  2. FW-14 aracında vites küçültme koruması var. Bu acaba araca özel mi? Diğer araçlarda tespit edemedim.
  3. F2002'de göstergeler çalışmıyor. Sanırım ürün sürümünde bunlar düzeltilecek.
  4. Arkadan kayma nispeten daha fazla ancak daha kontrol edilebilir. Bu daha gerçekçi bir sürüş ortaya koymakla birlikte biraz aşırı olmuş gibi görünüyor. Özellikle joystick veya gamepad ile oynayanlar için sorun olacaktır.
  5. Tuş simgeleri PlayStation simgeleri olarak görünüyor. Sanırım bu da ürün sürümünde düzeltilmiş olacak.
 • Öneriler
  1. ​​​​​​​Yarış içi ön tanımlı ayarlar. Örneğin atanmış tuşlarla aktif edilecek hazır ayarlar. Bir hazır ayar içinde yakıt,diferansiyel,fren gibi belirlenmiş değerler tek tuşla devreye alınabilir. Yağmur, Islak, Kuru gibi.
  2. Pit girişlerinde start tuşuna basıldığında multiplayer oyunlarda araç kontrolünü AI devraldığında, otomatik yüksek hızdan yavaşlatamasın ceza alabilsin. Bu multiplayer yarışlarda avantaj sağlanmasına yol açıyor.
  3. Klasik araçlar geldiği gibi klasik pistlerde gelebilir (tıpkı 2013 oyununda olduğu gibi) Araçların seçildiği yılların pistleri, örneğin Imola, Brands Hatch, IstanbulPark, Magny Cours gibi. Bunlar DLC olarakta sunulabilirler.